Zdjęcia satelitarne sugerują, że izraelski atak na Iran najwyraźniej uszkodził kluczowy element Produkcja rakiet balistycznych w Teheranie i obrony powietrznej, co może narazić je na wszelkie przyszłe ataki – powiedzieli NBC News analitycy wojskowi.
Nie jest jasne, ile dokładnie miejsc było celem, ale analitycy twierdzą, że zdjęcia satelitarne z Planet Labs sugerują, że sobotnie ataki prawdopodobnie uderzyły w Khojir, rozległe stanowisko rakietowe w pobliżu Teheranu, oraz Parchin, potężną bazę wojskową będącą częścią irańskiego nieistniejący program nuklearny.
Izraelatak wydaje się być bardziej ograniczony, niż niektórzy się spodziewali.
Rzadki bezpośredni atak – odpowiedź na Teheran 1 października ostrzał ponad 200 rakiet balistycznych — kontynuowała intensywną dyplomację amerykańską, próbując powstrzymać wrogą wymianę zdań między obydwoma mocarstwami podsycał strach przed wojną totalną.
„Uderzyliśmy mocno w zdolności obronne Iranu i jego zdolność do produkcji rakiet skierowanych w nas” – powiedział w przemówieniu izraelski premier Benjamin Netanjahu, dodając, że atak osiągnął wszystkie cele.
Najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei powiedział, że ataku „nie należy bagatelizować ani wyolbrzymiać”, a jakakolwiek możliwa reakcja Teheranu nadal pozostaje przedmiotem spekulacji.
Wydaje się, że Izrael obrał za cel irański proces produkcji rakiet, a nie składowiska, co utrudni Teheranowi uzupełnienie i tak już malejącej podaży rakiet.
Uderzył w budynki, w których wyspecjalizowane mieszalniki paliwa wytwarzają paliwo do rakiet balistycznych poprzez mieszanie różnych substancji chemicznych, powiedział Fabian Hinz, pracownik naukowy ds. analiz obronnych i wojskowych w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych, londyńskim zespole doradców. To łatwiejszy i skuteczniejszy cel niż same rakiety.
„To był bardzo sprytny atak, którego celem były wszystkie wrażliwe strony” – powiedział Hinz w wywiadzie.
„Rakiety są rozproszone po całym kraju, niektóre z nich znajdują się głęboko w Iranie i głęboko pod ziemią. Zaatakowanie ich byłoby bardzo trudne” – powiedział. „Ale kiedy trafisz na zakłady produkujące rakiety, nie będziesz już mógł ich produkować”.