Góra Fuji wciąż jest bez śniegu, co oznacza, że po raz ostatni w roku góra pozostaje naga, odkąd zaczęto prowadzić badania 130 lat temu.
Na początku października na szczytach najwyższej góry w Japonii zwykle pada deszcz, ale wyjątkowo ciepła pogoda oznacza, że w tym roku nie odnotowano żadnych opadów śniegu.
Według agencji prasowej AFP w 2023 r. po raz pierwszy zaobserwowano śnieg na szczycie 5 października.
W tym roku Japonia miała najgorętsze lato w historii, a temperatury od czerwca do sierpnia były o 1,76°C wyższe od średniej.
We wrześniu temperatury w dalszym ciągu były wyższe niż oczekiwano, ponieważ bardziej na północ położone subtropikalne położenie strumienia strumieniowego umożliwiło napływ cieplejszego powietrza nad Japonię z południa.
A strumień odrzutowy to szybko płynący prąd powietrza, który przemieszcza się wokół planety. Występuje, gdy cieplejsze powietrze z południa spotyka się z chłodniejszym powietrzem z północy.
Prawie 1500 obszarów miało w zeszłym miesiącu dni, które Japońskie Towarzystwo Meteorologiczne określiło jako „ekstremalnie gorące”, kiedy temperatura osiągnęła lub przekroczyła 35°C (95°F).
Aby deszcz zamienił się w śnieg, temperatura musi być w okolicach zera.
W październiku upały nieco osłabły, ale nadal był to miesiąc cieplejszy niż przeciętnie.
Jednak zbliżający się listopad bez opadów śniegu oznacza najdłuższe oczekiwanie w roku na pokrywę śnieżną na szczycie od czasu zebrania danych po raz pierwszy w 1894 roku.
Poprzedni zapis z 26 października widziano już dwukrotnie, w latach 1955 i 2016, powiedział AFP Yutaka Katsuta, synoptyk z Lokalnego Biura Meteorologicznego w Kofu.
Chociaż pojedynczego zdarzenia nie można automatycznie przypisać zmianom klimatycznym, zaobserwowany brak opadów śniegu na górze Fuji jest zgodny z przewidywaniami ekspertów ds. klimatu w ocieplającym się świecie.
Góra Fuji, położona na południowy zachód od Tokio, jest najwyższą górą w Japonii i ma wysokość 3776 m (12460 stóp).
Wulkan, który ostatni raz wybuchł nieco ponad 300 lat temu, jest widoczny ze stolicy Japonii w pogodny dzień.
Zajmuje ważne miejsce w historycznych dziełach sztuki japońskiej, w tym na grafikach z klocków drewnianych.
W zeszłym roku w okresie od lipca do września na szczyt wspięło się ponad 220 000 osób.
Dodatkowa relacja Tomasza Schafernakera