Waszyngton:
Departament Stanu USA z zadowoleniem przyjął „zmniejszenie napięcia” na granicy indyjsko-chińskiej w następstwie niedawnego wycofania wojsk obu krajów wzdłuż linii rzeczywistej kontroli (LAC).
Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller powiedział, że Waszyngton uważnie monitoruje sytuację i rozmawiał także w tej sprawie ze stroną indyjską, ale dodał również, że Stany Zjednoczone nie odegrały żadnej roli w przyjęciu rezolucji.
„Uważnie śledzimy rozwój sytuacji i rozumiemy, że oba kraje podjęły wstępne kroki w celu wycofania wojsk z punktów tarcia wzdłuż granicy z Ameryką Łacińską i Karaiby. Z zadowoleniem przyjmujemy wszelkie zmniejszenie napięć wzdłuż granicy” – powiedział Miller podczas wtorkowej codziennej konferencji prasowej (lokalne czas).
„Rozmawialiśmy z naszymi indyjskimi partnerami i omówiliśmy tę sprawę, ale nie odegraliśmy żadnej roli w przyjęciu tej rezolucji” – dodał.
Tymczasem proces wycofywania się w obszarach Depsang i Demchok we wschodnim sektorze Ladakhu dobiega końca, podają ANI źródła obrony.
Armie Indii i Chin weryfikują tam wzajemne zwolnienia pozycji i usuwanie infrastruktury, dodały źródła.
Indie pracują nad rozwiązaniem tego długotrwałego sporu, aby przywrócić sytuację sprzed kwietnia 2020 r., przed wystąpieniem chińskiej agresji na tym obszarze.
W piątek chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że oddziały graniczne obu narodów prowadzą „stosowne prace” zgodnie z porozumieniem osiągniętym w kwestiach granicznych.
Podczas konferencji prasowej rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Lin Jian stwierdził, że prace te postępują „płynnie”.
Zapytany, czy Indie i Chiny rozpoczęły wycofywanie wojsk z punktów tarcia, Lin Jian odpowiedział: „Zgodnie z niedawnymi rezolucjami w sprawie kwestii granicznych chińskie i indyjskie oddziały graniczne są zaangażowane w odpowiednie prace i obecnie ich przebieg przebiega sprawnie”.
21 października Indie ogłosiły porozumienie z Chinami w sprawie patrolowania wzdłuż linii rzeczywistej kontroli (LAC) we wschodnim Ladakhu, kończąc ponad czteroletni impas wojskowy.
Wcześniej premier Narendra Modi spotkał się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem na marginesie szczytu BRICS w Rosji, gdzie obaj przywódcy z zadowoleniem przyjęli porozumienie w sprawie ustaleń w sprawie patroli wzdłuż LAC we wschodnim Ladakhu.
Spotkanie odbyło się po ogłoszeniu przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MEA) nowych ustaleń dotyczących patrolowania wzdłuż LAC na obszarach przygranicznych Indii i Chin.
Spór graniczny między Indiami a Chinami, który rozpoczął się w 2020 r. we wschodnim Ladakhu wzdłuż AŁK, został wywołany chińskimi działaniami wojskowymi i doprowadził do długotrwałego napięcia w stosunkach dwustronnych.
(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)