Ostatnia aktualizacja:
Jak wynika z wtorkowego ujawnienia, Bank Rezerw Indii (RBI) dodał kolejne 102 tony metryczne do krajowego złota w okresie kwiecień-wrzesień.
Jak wynika z wtorkowego ujawnienia, Bank Rezerw Indii (RBI) dodał kolejne 102 tony do krajowego złota przechowywanego w okresie od kwietnia do września.
Całkowita ilość metali szlachetnych przechowywanych w lokalnych sejfach wyniosła 510,46 ton metrycznych na dzień 30 września, co oznacza wzrost z ponad 408 ton metrycznych na dzień 31 marca 2024 r.
Bank centralny podał, że w ciągu sześciu miesięcy dodał kolejne 32 tony metryczne rezerw złota, aby zwiększyć łączny tonaż do 854,73 ton metrycznych, jak wynika z półrocznego raportu z zarządzania rezerwami walutowymi.
W ciągu ostatnich kilku lat Indie stopniowo przenosiły rezerwy złota do lokalnych skarbców – rzekomo zlokalizowanych w stolicy finansowej i Nagpurze. W roku finansowym 24 przeniósł o 100 ton więcej z Wielkiej Brytanii do lokalizacji krajowych.
Przepływ tego towaru, mający miejsce w czasie wzmożonych napięć geopolitycznych na całym świecie, uznawany jest za jeden z największych przemieszczeń złota podjętych przez Indie od 1991 r., kiedy to Indie musiały zastawić znaczną część zasobów złota na potrzeby utrzymania kursu walutowego kryzys, który spowodował jego wyjście ze skarbców.
Z ujawnienia RBI wynika, że 324,01 ton metrycznych złota było przechowywanych w bezpiecznych depozytach Banku Anglii i Banku Rozliczeń Międzynarodowych (BIS), a 20,26 ton metrycznych było przechowywanych w formie depozytów złota.
Wartościowo udział złota w łącznych rezerwach dewizowych wzrósł z 8,15 proc. na koniec marca 2024 r. do około 9,32 proc. na koniec września 2024 r. w związku ze wzrostem tonażu, a także wzrostem cen .
Według raportu rocznego RBI, w marcu tego roku za granicą znajdowało się 413,79 ton złota.
Pod koniec maja źródła podały, że wezwano do zmniejszenia udziałów kapitałowych za granicą, co stanowi część standardowych procedur odwoławczych.
W 2009 r. Indie zakupiły od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) 200 ton złota, a następnie skupowały ten cenny towar na rynku wtórnym w ramach wysiłków na rzecz dywersyfikacji aktywów walutowych.
Zazwyczaj urzędnicy Ministerstwa Finansów, RBI i innych agencji zajmują się przepływem złota w całkowitej tajemnicy, biorąc pod uwagę jego wysoką wartość, jak podają źródła.
(Ta historia nie została zredagowana przez pracowników News18 i została opublikowana z kanału agencji informacyjnej – PTI)