Dlaczego mężczyźni po 30. i 40. roku życia dostają nagłe ataki serca podczas ćwiczeń? Czy regularne ćwiczenia nie są dobre dla zdrowia serca?
Regularne ćwiczenia z pewnością są dobre dla ciała i korzystne dla serca. Ale nadmiar czegokolwiek nie jest dobry dla nikogo. Nagły ataki serca u całkowicie zdrowych osób chodzących na siłownię przyczyną jest prawdopodobnie brak snu, silny stres, niezdrowe nawyki żywieniowe/objadanie się, wczesne wstawanie i pójście na siłownię po późnej nocy, a w niektórych przypadkach nadużywanie substancji psychoaktywnych. Często przepisuje się je młodym bywalcom siłowni suplementy białkowe do budowania większej ilości mięśni. Większość z tych suplementów nie jest tak zdrowa, jak się wydaje.
Niektórzy dostają zawałów serca, mimo że raporty zdrowotne nie wskazują na żadne widoczne ryzyko…
Badania kontrolne pozwolą przewidzieć stan danej osoby tylko do pewnego momentu. Wykrywają choroby lub istniejące wcześniej schorzenia w momencie badania kontrolnego. Nie można oczekiwać od nich dokładnego przewidywania przyszłych wydarzeń. Wiele z tych zawałów serca jest spowodowanych nagłym pęknięciem blaszki miażdżycowej w pozornie zdrowo wyglądających tętnicach, co powoduje odsłonięcie złogów cholesterolu przed przepływającą krwią, która tworzy skrzep i blokuje przepływ krwi. Jeżeli mamy jakieś specyficzne objawy, warto zgłosić to lekarzowi przeprowadzającemu badanie kontrolne, nawet jeśli raporty są prawidłowe.
Czy mężczyźni są bardziej podatni na problemy z sercem?
Tak, bycie mężczyzną samo w sobie jest czynnikiem ryzyka rozwoju chorób serca. Kobiety są naturalnie chronione przez estrogen. Jednak wiele badań potwierdziło, że po menopauzie kobiety są narażone na podobne ryzyko chorób serca jak mężczyźni ze względu na spadek poziomu estrogenów. Oprócz tego zły tryb życia, stres, niewystarczająca ilość snu, siedzący tryb życia, cukrzyca oraz uzależnienie od palenia, alkoholu i narkotyków doprowadziły do znacznego wzrostu liczby zawałów serca również wśród kobiet.
W jakim wieku warto sięgnąć po tzw badanie kardiologicznei jakie badania są zalecane?
Osoba, u której w rodzinie występowały choroby serca (w pierwszym krewnym przebył incydent sercowy w młodszym wieku) powinna udać się na badanie kontrolne serca w wieku 35 lub 40 lat i robić to raz na dwa lata, chyba że wystąpią objawy wcześniej sprawdza. Dla takich osób w wielu ośrodkach dostępne są także badania genomu.
Czy osoby z chorobami serca powinny chodzić na siłownię?
Osoby z wcześniej zdiagnozowaną chorobą serca lub osoby, które w przeszłości przeszły zawał serca i operację serca, mogą zapisać się na siłownię, ale tylko pod nadzorem lekarza. Kardiolog powinien zdecydować o intensywności i czasie trwania ćwiczeń. Idealnie byłoby, gdyby dana osoba miała certyfikowanego trenera ACLS/BCLS, który wie, jakie ćwiczenia może wykonywać pacjent kardiologiczny, a jakich nie. Większość pacjentów kardiologicznych może wykonywać regularne ćwiczenia, które wykonywali w przeszłości, należy jednak znać swoje ograniczenia fizyczne. Przesadzanie z czymkolwiek nie leży w twoim najlepszym interesie.
Skąd dana osoba wie, że ćwiczy zbyt ciężko?
Musisz słuchać swojego ciała – jeśli czujesz się zmęczony, ważne jest, aby zatrzymać się i odpocząć. Ćwiczenia należy wykonywać po odpowiednim przeszkoleniu, a każda sesja powinna obejmować rozgrzewkę przed i odprężenie po. Przydatną wskazówką jest obliczenie maksymalnego tętna za pomocą wzoru 220 minus wiek. Na przykład, jeśli masz 30 lat, Twoje maksymalne tętno wynosi 190 uderzeń na minutę (bpm). Podczas ćwiczeń staraj się utrzymywać tętno na poziomie od 50% do 85% tego tętna (od 95 uderzeń na minutę do 162 uderzeń na minutę). Staraj się unikać utrzymywania tętna powyżej 80-90% maksymalnego tętna przez dłuższy czas. Wytrenowani sportowcy często mają dobrze uregulowane tętno i ciśnienie krwi, co pomaga im utrzymać poziom sprawności.