Ukraina i Rosja prowadzą rozmowy w sprawie wstrzymania nalotów na obiekty energetyczne: raport

    4
    0
    Ukraina i Rosja prowadzą rozmowy w sprawie wstrzymania nalotów na obiekty energetyczne: raport


    Ukraina i Rosja są na wczesnym etapie negocjacji w sprawie potencjalnego wstrzymania wzajemnych nalotów na obiekty energetyczne, podaje Financial Times, powołując się na anonimowe osoby zaznajomione ze sprawą.

    FT, powołując się pod koniec wtorku na źródła, wśród których według niej znaleźli się wyżsi urzędnicy ukraińscy, poinformowała, że ​​Ukraina stara się wznowić rozmowy, które w sierpniu były bliskie osiągnięcia porozumienia i w których pośredniczył Katar.

    Rozmowy, jak poinformowały FT źródła, zostały wykolejone przez siły Kijowa, które w tym miesiącu rozpoczęły najazd na rosyjski obwód kurski graniczący z Ukrainą.

    „Bardzo wcześnie toczą się rozmowy na temat potencjalnego wznowienia czegoś” – FT zacytowała wypowiedź dyplomaty, o którym gazeta poinformowała, że ​​została poinformowana o negocjacjach. „Teraz toczą się rozmowy na temat obiektów energetycznych”.

    Reuters nie mógł niezależnie zweryfikować raportu. Kreml, Ministerstwo Obrony Rosji, biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i Ministerstwo Obrony Ukrainy nie odpowiedziały natychmiast na prośby Reutersa o komentarz.

    FT podała, że ​​Kreml odmówił komentarza, a biuro Zełenskiego nie odpowiedziało na jego prośby o komentarz.

    Duża część potencjału energetycznego Ukrainy została zniszczona lub przejęta w wyniku rosyjskich ataków na infrastrukturę energetyczną od czasu inwazji Moskwy na pełną skalę na mniejszego sąsiada w 2022 r., co zmusiło Kijów do polegania na elektrowniach jądrowych i imporcie energii z Europy.

    Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w zeszłym miesiącu, że Rosja zniszczyła gigawatowy odpowiednik ponad połowy ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Unia Europejska dąży do przywrócenia 2,5 GW mocy, co stanowi około 15% potrzeb kraju – stwierdziła, odnosząc się do proponowanych napraw finansowanych przez UE.

    Ukraina na początku wojny nie posiadała potężnej broni dalekiego zasięgu, ale od tego czasu opracowała drony szturmowe dalekiego zasięgu i używała ich do uderzania w cele w głębi Rosji, od rafinerii ropy naftowej po elektrownie i lotniska wojskowe.

    Zełenski powiedział FT na początku października, że ​​porozumienie o ochronie obiektów energetycznych może sygnalizować gotowość Rosji do zaangażowania się w szersze rozmowy pokojowe. Moskwa twierdzi, że chce pokoju, ale postawiła warunki, które Kijów uważa za nie do przyjęcia.

    (Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)




    Source link

    LEAVE A REPLY

    Please enter your comment!
    Please enter your name here