Home Top Stories Afryka mogłaby podzielić się na dwie części, tworząc szósty ocean; badanie ujawnia...

Afryka mogłaby podzielić się na dwie części, tworząc szósty ocean; badanie ujawnia | – Czasy Indii

3
0
Afryka mogłaby podzielić się na dwie części, tworząc szósty ocean; badanie ujawnia | – Czasy Indii


AfrykaZ tego powodu ląd stopniowo się rozdziela przesunięcia tektoniczne które według przewidywań naukowców może doprowadzić do powstania nowego oceanu za około 50 milionów lat. Zjawisko to odzwierciedla starożytne przemiany geologiczne Ziemi, takie jak rozpad Pangea około 230 milionów lat temu.
Dowody kopalne, w tym prehistoryczny Cynognat znaleziony zarówno w Afryce, jak i Ameryce Południowej, potwierdzają tezę, że kontynenty te były kiedyś połączone. U podstaw tego podziału leży Szczelina Wschodnioafrykańska System (EARS), rozległa linia uskoku biegnąca przez Kenię, Tanzanię i Etiopię, gdzie kontynent afrykański powoli się dzieli.
W ciągu ostatnich 25 milionów lat w afrykańskiej płycie tektonicznej poszerzyła się szczelina, tworząc dwie odrębne płyty: Płyta nubijska na zachód i Somalijski talerz na wschód. W miarę postępu tego podziału woda morska może w końcu napłynąć, tworząc nowy ocean pomiędzy oddzielającymi się kontynentami.

Eksperci zastanawiają się nad zmianami geologicznymi w Afryce

Geolog David Adede zauważa, że ​​Szczelina Wschodnioafrykańska ma bogatą historię aktywności tektonicznej i wulkanicznej. Chociaż przesunięcia powierzchni są ograniczone, siły znajdujące się głęboko pod ziemią tworzą słabości, które mogą ostatecznie dotrzeć na powierzchnię. Badacz Stephen Hicks przypisuje znaczne pęknięcie w dolinie Rift w Kenii erozji gleby w wyniku niedawnych opadów, sugerując, że może to nie być bezpośrednio powiązane z aktywnością tektoniczną. Lucía Pérez Díaz przyznaje jednak, że ruchy szczeliny mogą mieć związek z leżącymi u jej podstaw liniami uskoków, chociaż dokładna przyczyna pozostaje przedmiotem badań.

Długoterminowy wpływ na krajobraz Afryki

Według National Geographic przyszłość Afryki może obejmować nowy ląd w miarę oddalania się płyty somalijskiej od płyty nubijskiej, potencjalnie tworząc obszar podobny do Madagaskaru. Chociaż ta transformacja będzie przebiegać przez miliony lat, Szczelina Wschodnioafrykańska będzie nadal intrygować geologów, oferując unikalny wgląd w stale zmieniającą się geografię Ziemi.
Przeczytaj także | Dlaczego misja NASA Crew-8 zakończyła się hospitalizacją? Co musisz wiedzieć





Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here