Trzech chińskich astronautów, w tym jedyna w kraju kobieta-inżynier lotów kosmicznych, przybyło na stację kosmiczną Tiangong w środę rano po wczesnym porannym wyniesieniu na orbitę.
Misja Shenzhou-19 wystartowała wraz z trzema badaczami kosmosu z Centrum Wystrzeliwania Satelitarnego Jiuquan w północno-zachodnich Chinach – poinformowała państwowa agencja informacyjna Xinhua i państwowy nadawca CCTV.
Według Chińskiej Agencji Kosmicznej (CMSA) wśród załogi znajduje się 34-letni Wang Haoze, inżynier lotów kosmicznych. Jest trzecią Chinką, która bierze udział w misji załogowej.
Załoga spotkała się z astronautami z poprzedniej misji Shenzhou-18, „rozpoczynając nową rundę przekazywania załogi na orbitę” – powiedział Xinhua.
Nowy zespół z Tiangong przeprowadzi eksperymenty, mając na uwadze cel programu kosmicznego, jakim jest umieszczenie astronautów na Księżycu do 2030 r. i docelowa budowa bazy księżycowej.
Agencja kosmiczna uznała wystrzelenie za „pełny sukces” – stwierdziła Xinhua, zauważając, że statek kosmiczny oddzielił się od rakiety, na której się znajdował, i wszedł na wyznaczoną orbitę około 10 minut po starcie.
Xinhua powiedziała później, że statek kosmiczny „dokonał szybkiego, automatycznego spotkania i zadokowania z przednim portem głównego modułu stacji kosmicznej Tianhe”.
Zespół powróci na Ziemię pod koniec kwietnia lub na początku maja przyszłego roku, powiedział zastępca dyrektora CMSA Lin Xiqiang podczas wydarzenia prasowego poprzedzającego start. Obecna załoga ma powrócić na Ziemię 4 listopada. Na stacji kosmicznej przebywają od sześciu miesięcy.
Ambitne cele kosmiczne Chin
Chiny przyspieszyły plany spełnienia swojego „kosmicznego marzenia” za prezydenta Xi Jinpinga.
Zbudowała stację kosmiczną po tym, jak trzymano ją z dala od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, głównie ze względu na obawy Stanów Zjednoczonych co do ogólnej kontroli wojskowego ramienia Komunistycznej Partii Chin nad programem kosmicznym, podkreśla Associated Press, dodając, że program Pekinu na Księżyc jest częścią rozwijającego się programu kosmicznego rywalizacja z USA i innymi krajami, w tym Japonią i Indiami.
Chiny były trzecim krajem, który umieścił człowieka na orbicie i umieścił roboty-łaziki na Marsie i Księżycu.
Stacja kosmiczna Tiangong, składająca się z zespołów składających się z trzech astronautów zmieniających się co sześć miesięcy, jest klejnotem w koronie programu.
Pekin twierdzi, że jest na dobrej drodze do wysłania załogowej misji na Księżyc do 2030 r., gdzie zamierza zbudować bazę na powierzchni Księżyca.
Jak dotąd tylko USA wylądowały na Księżycu statek kosmiczny z załogą.
Jak podaje CCTV, jeden z eksperymentów, który załoga Shenzhou-19 ma przeprowadzić na pokładzie Tiangong, obejmuje „cegły” wykonane z elementów imitujących glebę księżycową.
Przedmioty te – które w listopadzie mają zostać dostarczone do Tiangong statkiem towarowym Tianzhou-8 – zostaną przetestowane pod kątem odporności na ekstremalne promieniowanie, grawitację, temperaturę i inne warunki.
Ze względu na wysokie koszty transportu materiałów w kosmos chińscy naukowcy mają nadzieję, że uda im się wykorzystać glebę księżycową do budowy przyszłej bazy – podaje CCTV.
Misja Shenzhou-19 polega przede wszystkim na „gromadzeniu dodatkowego doświadczenia” – powiedział Agence France-Presse Jonathan McDowell, astronom z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.
Chociaż sześciomiesięczny pobyt tej konkretnej załogi na pokładzie Tiangong może nie być świadkiem większych przełomów ani wyczynów, jest to nadal „bardzo cenne” – powiedział McDowell.
W ostatnich dziesięcioleciach Chiny wpompowały miliardy dolarów w rozwój zaawansowanego programu kosmicznego na równi z programami realizowanymi w Stanach Zjednoczonych i Europie.
W 2019 roku Chiny wylądowały sondą po niewidocznej stronie Księżyca, co czyni ją pierwszym w historii statkiem kosmicznym, który to zrobił. W 2021 roku wylądował na Marsie małego robota.
Tiangong, którego moduł główny został uruchomiony w 2021 r., ma być używany przez około 10 lat.