Ostatnia aktualizacja:
Aby dowiedzieć się, czy obawy związane ze spożyciem ghee mają w sobie ziarno prawdy, News18 rozmawiało z dietetyczką kliniczną, dr Priyanką Rohatgi
W dawnych czasach konsumpcja ghee uznawano za symbol dobrobytu. Z biegiem czasu zmiany w wzorcach pracy i stylu życia sprawiły, że mieszkańcy miast ograniczyli spożycie ghee w ich codziennej diecie. Wzrost poziomu cholesterolu i rzekome ryzyko chorób serca jeszcze bardziej doprowadziły do tego, że ludzie go unikali.
Jednak ludzie na wsiach i wielu ludzi na obszarach miejskich nadal spożywa ghee, zwłaszcza z roti.
Aby dowiedzieć się, czy obawy dotyczące spożycia ghee czy ma w tym ziarno prawdy, News18 rozmawiało z dietetyczką kliniczną, dr Priyanką Rohatgi.
Je ghee korzystny?
Przed sprawdzeniem, czy ghee spożycie podnosi poziom cholesterolu, rozważmy jego korzyści. Według doktora Rohatgi, ghee zawiera wiele zdrowych związków.
„Ghee zawiera głównie nasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas masłowy i kwas oleinowy. Kwas masłowy wygładza błonę śluzową jelit, co zmniejsza ryzyko zapalenia jelit. Jednocześnie kwas oleinowy jest uważany za korzystny dla zdrowia serca. Wraz z tym, ghee zawiera witaminy takie jak A, D, E i K, które są niezbędne dla układu odpornościowego i wytrzymałości kości. Ghee jest również bogate w przeciwutleniacze, które pomagają zmniejszyć stres oksydacyjny w organizmie” – powiedziała.
Ile ghee należy spożywać?
Dr Rohatgi zalecał taką konsumpcję ghee w umiarkowanych ilościach może zapewnić liczne korzyści zdrowotne. Ogólnie rzecz biorąc, spożycie od jednej do dwóch łyżeczek ghee dziennie uważana jest za bezpieczną i poprawia trawienie oraz wzmacnia organizm, jednak nadmierne spożycie może prowadzić do niekorzystnych skutków.
Jak spożywać ghee?
Dr Rohatgi zauważył, że spożywanie jednej do dwóch łyżeczek ghee codzienność jest bezpieczna, jednak istotną rolę odgrywa także sposób jej spożycia. Ghee zawiera krótkołańcuchowe i średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe działają przeciwzapalnie i oferują szereg korzyści zdrowotnych. Ale jeśli ghee jest przegrzany, zawarte w nim krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe rozkładają się i utleniają, co prowadzi do powstawania wolnych rodników, które mogą przyczyniać się do różnych chorób.
Kiedy Ghee powoduje szkodę?
Dr Rohatgi podkreśliła także, że nadmiar jakiejkolwiek żywności może być szkodliwy. Trawiący ghee I roti w dużych ilościach może przyczyniać się do przyrostu masy ciała i wzrostu poziomu cholesterolu, co może prowadzić do problemów z sercem. Zatem podczas ghee może być zdrową opcją, jest korzystny tylko wtedy, gdy jest spożywany w ograniczonych ilościach.